19 Haziran 2014 Perşembe

Yabana Doğru - Jon Krauker

    


      Son zamanlarda okuduğum romanlarım içinde, beni en çok etkileyen Yabana Doğru oldu. Öyle ki, hayatın anlamsızlığı, hayatın sadece insanlar arası ilişkilerden ibaret olmadığı üzerine, bu kitabın gözümü açması sayesinde, düşünebiliyorum şimdi..
      Kitabın konu aldığı kişi Chris McCandless. Babası yıllarca NASA'da çalışmış bir deha. Annesi, Chris'in babasıyla birlikte kurdukları şirketin başında ve her yıl milyonlarca dolar kazanıyorlar. Kısacası McCandless ailesi oldukça zengin.
      Ancak Chris, bu kadar zenginlik düşkünü değil.. Hatta paradan nefret ettiği, onun icat edilen en anlamsız ve saçma şey olduğu konusunda da sık sık fikirler öne sürüyor. Henüz küçük yaşlarda doğa yürüyüşlerine çıkıyor, babası onu dağlara götürdüğünde, zirveye çıkmadan geri dönmeyi asla kabul etmiyor.
       Mücadeleci ruhu, henüz doğumuyla kazandığı bir özelliği olan Chris, üniversite okumayı; '4 yıllık bir zaman kaybı' olarak görse de; biraz da baskılardan kurtulmak için üniversiteye kaydoluyor. İyi de bir puan - Harvard'a yetecek puan - ortalamasıyla mezun olduğu üniversiteden sonra, kitabın yazılma nedeni olan; Chris'in ise kendince, 'İçimdeki canavarı öldürmek için çıktığım yolculuk.' dediği, o müthiş serüven başlıyor.
       Öncelikle bankada ki 25 bin dolarını bir hayır kurumuna bağışlıyor Chris. Bunun ardından atlıyor arabasına -Adına Datsun dediği eski model bir araç- ve beş parasız yollara dökülüyor..
       Bu noktada nefret ettiği ailesinin - kız kardeşi dışında- ona bahşettiği isimden vazgeçiyor ve Alexander SuperTramp (SüperBerduş) ismini alıyor.
       Başına neler gelmiyor, kimlerle tanışmıyor ki..? En basitlerini sayacak olursak, kanoyla Meksika'ya geçiyor; arabasının içinde uyurken, sel vuruyor.. Yaşayabileceği her şeyi yaşıyor, görebileceğinin tümünü görüyor Alex..
     Bu noktada araya girip, Alex serüveninde tanıştığı birine yazdığı bir mektubu sizinle paylaşmak istiyorum:
 "…Birbirimizi yeniden görene değin aradan çok uzun zaman geçebilir. Ama Alaska'dan tek parça dönebilirsem, benden haber alacağına emin olabilirsin. Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın. Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlenmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz." 
"YAŞADIĞIM BU HAYAT BENİM SEÇİMİM."     

      Ve sonra, 'en son ve en özel maceram' diye adlandırdığı Alaska Macerasına geliyor sıra..
      Alaska, bildiğiniz üzere; Amerika Kıtasının en kuzeyinde, kutupların hemen altında bulunan bir bölge. Orada yaşamak, insan şartlarını en zorlayan etmenleri göze almak manasına da geliyor. Bir de işi şu boyutuyla düşünün, Karların arasında, hiçbir yapay gıda maddesi olmadan, sadece av hayvanları ve biraz pirinç ile yaşamak..
      İnanın bu şartlar, tahmin ettiğiniz de üzere; Tanrının, 'insanı en kolay şekilde nasıl öldürebilirim?' diyerek yarattığı yerler.. Sıcaklık -35'in üzerine hiç çıkmıyor, kışları topraktan tek bir ot dahi bitmiyor ve hayvanlar kendilerini neredeyse hiç göstermiyor..

  Doğadasınız ve bir başınasınız.. Olağanüstü hayat, olağanüstü koşullar; insanüstü bir yaşam...

   Başta da dediğim gibi, Kitap çok etkileyici bir felsefeyi anlatıyor size: Paranın değersizliği.. İnanın para, insanları o kadar aciz yaratıklara dönüştürüyor, insanlığın dışına o kadar çok çıkarıyor ki..
    Ne yaparsanız yapın, bu kitabı bulup buluşturup okuyun.
    Sizi derinden etkileyecek...
    Hayatınızı değiştirecek...


    Bu Galeri, içindeki canavarı öldürebilmiş ender insanlardan Alexander SuperTramp'e adanmıştır...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder