26 Haziran 2014 Perşembe

İşte Karşınızda Android L


Google dün akşam start verilen Google I/O Geliştirici Konferansı'nda beklenildiği gibi Android L'yi tanıttı.

Birçok cihaz ve yazılım tanıtılan gecede şüphesizki en çok beklenen tanıtım Android L idi.Android L ile gelen en büyük ve şaşırtıcı özellik Material Design oldu.Google'ın Android'in tasarımını değiştirmesi bekleniyordu ve oda bu tasarımı değiştirerek Material Design tasarımını benimsedi.


   
Material Design gerçek şu ki oldukça etkileyici bir tasarıma sahip.Bu tema sayesinde telefon soğuk tasarımından kurtularak daha renkli ve bir o kadarda sade bir hal almış durumda.Bu tasarımın yanınada geçiş animasyonları ekleyen ve tuşları,simgeleri kare yerine yuvarlak hale getiren Google böylece Android'in tasarımını oldukça iyileştirmeyi başarmış.

Google tasarımdan sonra bildirimlerdede büyük işlere imza atmış durumda.Google bildirimlerle ilgili yaptığı yenilik sayesinde bildirimler interaktif bir hale geliyor.Çıkan bildirime çift tıklayarak uygulamaya gidebileceğiniz gibi direkt kilit ekranından bu bildirimlere cevap verebilecek ya da silebileceksiniz.


Performans açısından baktığımızda ise Android L, ilk kez KitKat ile karşımıza çıkan Android RunTime ile çalışacak. Bu da uygulamaların hızlı ve sorunsuz çalışması ve belleğin daha verimli kullanılabilmesi anlamına geliyor.

Bataryayıda ihmal etmeyen Google onada el atmış durumda.Project Volta diye yeni bir sisteme geçiş yapan Android L ile arka plan uygulama çalışmaları kısılarak 90-120 dakikaya kadar tasarruf etmemizi sağlayacak.

Güncelleme sonbaharda dağıtıma başlanacak.Ve tabii Android L’deki “L”nin hangi tatlının kısaltması olduğunu da o zaman anlayabileceğiz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder