7 Haziran 2014 Cumartesi

Facebook Yeni Özelliği İle Gizliliği Tamamen Tehdit Etti


Facebook,uygulamalarına ekleyeceği yenilikleri daha önceden bizlere duyurmuştu.Bu yeniliklerden biri olan mikrofonu kullanma özelliği artık hayata geçirildi.Buna göre artık Facebook'un mobil uygulaması telefonun mikrofonu üzerinden kullanıcının çevresindeki sesleri dinleyecek ve duyduğu seslere uygun paylaşım önerileri yapacak. Örneğin, kullancı MFÖ'nün "Yalnızlık Ömür Boyu" şarkısını dinliyorsa veya televizyonda Game of Thrones dizisini seyrediyorsa, kullanıcının Facebook sayfasında "şu anda MFÖ'den Yalnızlık Ömür Boyu şarkısını dinliyor," şeklinde bir uyarı belirecek. Veya "şu anda Game of Thrones" dizisini izliyor gibi bir paylaşım yapılabilecek.

Ancak bu özellik dünyada büyük tepki topladı çünkü bu aynı zamanda Facebook'un telefonun mikrofonunu açarak 24 saat boyunca kullanıcının tüm hayatını dinlemesi ve hatta kayıt altına alması demekti.

Fakat bu kadar tepkiye rağmen Facebook bu kararından vazgeçmedi ve bu özelliği hayata geçirdi.

Bana kalırsa zaten Android cihazımızın arkaplanında sürekli olarak çalışan ve 50 mb civarında bir ram kullanan,aşırı ileri giderek olmayacak izinler isteyip gizliliği ileri derecede tehtid eden Facebook uygulaması yerine alternatif uygulamalar kullanılmalı.

Örneğin friendcaster veya fast for facebook uygulamaları kullanılabilir.Evet ne kadar kendi uygulaması kadar göze hitap etmeyip,kullanışlı olmamasına rağmen yinede oldukça başarılı uygulamalardır.Edindiğim bilgiler kadarıyla çoğu kişi bu uygulamaları beğeniyor ve Facebook uygulaması yerine kullanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder