17 Haziran 2014 Salı

En Yaratıcı İsme Sahip ONKitap


    Herhangi bir kitabı okumaya karar verirken, kitabın hangi özelliklerine dikkat edersiniz..?


    Örneğin kapak resmi, kitabın yazarı ve diğer değişik unsurlar, okurseverler için kitap seçimindeki önemli hususlardır. Ancak bunların dışında, kitap seçerken içten içe en çok dikkat ettiğiniz unsur, kitabın adıdır.. 
Kitabın tanınırlığı veya adının artık bir sembol olarak kullanılmasından bahsetmiyoruz. ( Mesela İki Şehrin Hikayesi, kitap ismiyle bir çok konuya başlık olmuştur. Özellikle futbolla ilgili konulara. ) Burada bahsettiğimiz, yalnız ve yalnız kitabın yalın olarak isimleri.
     Ne var ki, yaratıcı ada sahip kitaplar, başlıklı bir liste yaparken bile dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunlar bir kitabın adının çok uçuk kaçık olmaması ( Özellikle ahlaki ve cinsel açıdan.) veya kitabın içeriğinin bir kitle, toplumu rahatsız etmemesi. 
     Neyse, en iyisi mi, siz listeyi incelemeye başlayın. Liste hakkında ki görüşlerinizi ve varsa önerebileceğiniz eklenmesi gereken kitapları, en altta ki yorum kısmına yazabilirsiniz. Yorumlarınıza kesinlikle dikkat edeceğiz, bundan kuşkunuz olmasın.
               İyi seyirler.
s
 s

25 - Galaksi Kıyısında Gece Yarısı Pikniği - Arman Kal


s
s
s
Ülkemizin genç yazarlar kuşağının yeni üyesi Arman Kal'ın, sıradışı yayınevi AltıKırkbeş'den çıkan bu kitabı, sahip olduğu uçuk isimle listemize girmeyi başarıyor. İçeriği ile ilgili çok fazla yorumda bulunamayacağız ancak kitabın isminin oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz.
s
s
s
s
s
24 - Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini
s
s

s
Ortadoğu da geçen çok çarpıcı bir öyküyü konu edinen eser; ismiyle, hem anlattıklarını alegorik bir dille dışa yansıtıyor, hem de insanları kitabın fazlasıyla dikkat çekmesini sağlıyor. Olduça özgün bir ada sahip olan Uçurtma Avcısı, listemizin 24. sırasında.

s
s
s
23 - Ses ve Öfke - William Faulkner

s
s
s
s
s

William Faulkner'ın oldukça farklı ve sıradışı bu eseri, aynen içeriği gibi oldukça karmaşık, anlaşılmaz bir ada sahip. Tümüyle çok ilginç olan bu kitap, aynı zamanda mutlaka okuyun dediğimiz eserlerden.

s
s
s

22 - Saksı Olmanın Faydaları - Stephen Chbosky
s
s
s
s
s
s
Daha çok genç kuşağa hitap eden ve oldukça garip arkadaşlık ilişkilerini konu alan kitap; içeriği ile fazla vasat gözükse de, adıyla listemizi hak ediyor.

s
s
s
21 - Şeker Portakalı - J. Vasconcelos
s
s
s

s

sVasconcelos'un bu sıpsıcak,adeta içinizi ısıtan kitabı, maalesef ki ülkemizde yasaklılar listesinde.. Bunun hakkında yorum yazmayacağız, çünkü bu kadar geri kafalılığa sitemizde yer vermek istemeyiz. 

Oldukça harika bir eser olan Şeker Portakalı, oldukça da harika bir isme sahip.s

ss20 - Beyaz Sessizlik - Jack London

s

ss

s
s
s


Gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan biri olan Jack London'da; en iyi yazdığı konuyu, soğuğu işlediği bu kitabıyla 20. sıradan listemizde.
Şuradan sitemizde ki tanıtım bültenine ulaşabilirsiniz; Beyaz Sessizlik


19-Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez
İlginç bir kan davasının Garcia'nın ellerinde yoğurulması sonucu ortaya çıkan, kısa ancak ölümsüz roman. Gabriel Garcia bu romanıyla listemizin 19. sırasında.

18-Hayvan Çiftliği-George OrwellGeorge Orwell'in hiciv ve benzetmelerle dolu kısa romanı, romanın blogumuzdaki incelemesi için sizi şuraya alalım.

17-Gülün Adı-Umberto Eco
Kilise de geçen bir cinayet öyküsünü anlatan kitap, yüzyılımızın en çok okunan ve aranan kitaplarından. Adıyla çok farklı bir noktaya değinen kitap, listemizde kendine yer buluyor.

16-Yüzyıllık Yalnızlık-Gabriel Garcia Marquez
''Büyülü gerçeklik'' akımının unutulmaz temsilcisi Gabriel Garcia'nın unutulmaz eseri. Yazarın en bilinen eseri olmakla birlikte büyülü gerçekliğinde kült eserlerindendir.


15-Çanlar Kimin İçin Çalıyor-Ernest HemingwayKurgularını tecrübelerinden, karakterlerini de kendi yansımasından yaratan Hemingway, tanınmasında büyük etkisi olan ''Çanlar Kimin İçin Çalıyor'' romanı ile listemizin 15. sırasında.

14-Ferrari'sini Satan Bilge-Robin Sharma


Bizce isminde büyük çelişki bulunduran :) ancak bir o kadar da sırasını hak eden, kişisel gelişim alanında kültleşmiş eser. Robin Sharma romanıyla, listemize girmeyi başarıyor.
13-Buz ve Ateşin Şarkısı-George R. R. Martin


Taht Oyunları adıyla, dizisinin yayınlanmasının ardından, maalesef popüler kültürün bir aleti olduğu güzelim seri. Tamam okunması, yayılması önemli, fakat; şimdilerde saçma sapan sitelerde, serinin saçma listelere alet edildiğini görüyoruz, üzülüyoruz.


12-Gazap Üzümleri-John Steinbeck

John Steinbeck okurken hayal gücünüze ihtiyacınız olmaz. Herşeyi o kadar gerçekci bir şekilde anlatır ki okurken kitaplarının içinde yaşarsınız aynı zamanda. Steinbeck'e Pulitzer ödülünü de kazandırmış olan ''Gazap Üzümleri'', ismiyle listemizde iyi bir sırada.

11-Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar
Daha çok şiirleriyle tanınan Ahmet Hamdi, romanına isim seçerken de şiirsel zekasını kullanmış gibi görünüyor. İçeriği hakkında bilgi veremeyeceğiz ancak muhteşem ismiyle ''Saatleri Ayarlama Enstitüsü'' listemizin 11. sırasında.


~ Ve Geldik en özel ONKitaba ~
10. Fareler ve İnsanlar

Alegorik bir anlatım nasıl olur, onun en büyük göstergesi bu eser. Hem içerdiği konu olağanüstü, hem de yazarın bunu Fareler'e uyarlayışı. Bu uyarlayış, kitabın ismine de yansımış ve bu sayede de, ONdan biri olabiliyor.


9. Yüzüklerin Efendisi  - J. R. R. Tolkien


Ne denir, Nasıl anlatılır, bilemiyorum bu seri.. Fantastik Edebiyatın babası adeta.. Tolkien dehası zekasından fırlamış olan Yüzüklerin Efendisi, hangi liste olursa olsun, o listenin olmazlarından biri oluverir hemen. 
İşte bu yüzden 9. sıramızı da ona ayırdık.


8. Kürk Mantolu Madonna  -  Sabahattin AliTürk Edebiyatının kuşkusuz en nadide eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna, okuyanı derinden etkilemesinin yanında, kitabı okuyan her Türk gencinin aşık olduğu Maria karakterinden aldığı isimle, listemiz de iyi bir yere sahip..

7. Ölü Ozanlar Derneği  -  N. H. KleinbaumMüthiş bir yaratıcılık örneği olan kitap, verdiği sosyal mesajlar ve derin derslerin yanında, oldukça da yaratıcı bir isme sahip. Öyle ki, kitabı görende - varsa - böyle bir derneğe katılma hissi uyandırdığı bile çok açık.

6.Bülbülü Öldürmek - Harper LeeYüzyılın en nadide eserlerinden birisi.. Kesinlikle ama kesinlikle okumanız gereken kitapların en başlarında gelmesi gereken bu eser, aynı zamanda oldukça farklı ve yaratıcı bir isme sahip. 

5. Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams
Bulması, okuması ülkemizde oldukça zor olan kitaplardan.. Basımı yıllarca yasaklanmış, ancak sonunda hatadan dönülmüş ve bu harika seri raflarda tekrardan yerini alabilmiş.. İsmiyle oldukça dikkat çeken seri, listemizde 5. sırada yer alıyor.

4. Esirgeyen Gökyüzü ve Çölde Çay -  Paul Bowles
Öncelikle belirtelim ki, eser sadece ülkemizde değil, Dünya genelinde de pek fazla ünlü değil. İstisnalar yok mu, elbette var; örneğin İber Yarım adasında oldukça ünlüdür bu eser, nedense.. Konusuyla fark yaratan kitap, yaratıcı ismiyle listede ön sıralarda geliyor.
3. İlahi Komedya - Dante Alighieri


Bir kere fark yaratma konusunda, kesinlikle listenin ilk sırasında bu eser. Bankacı bir babanın fakir oğlu olarak yıllarını sürmüş Dante'nin, yazıldığı dönemde dahi fırtınalar koparan büyük eseri, listemizde zirveye oynuyor.

2. Ölüm Pornosu  - Chuck PalahniukHayatın gerçeklerini korkusuzca ve hunharca yüzünüze vuran bir kitap bu. Konusuna pek giremeyeceğiz ancak kısaca belirtelim ki,  İnsan cenininin mastürbasyona doğumdan bir ay önce ana rahminde başladığı gerçeğiyle yüzleşmek size ağır gelecekse bu romanı okumayın!

1. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury


Burası bir ütopya. Ancak dikkat, eğer kitapları çok seviyorsanız, bu ütopyadan uzak durun!
Bu uyarıyı yapıyoruz zira Fahrenheit 451, kağıdın yanma ısısı demek ve bu ütopyada da,
tüm kitapların yakılarak yok edilmesi, ana gündem maddesi.
Olağanüstü derecede yaratıcılık. Sonuç: Zirve.

ONKitap sıralaması burada bitiyor. Sırada T var:T. Sineklerin Tanrısı  -  William Golding

Geldik birincimize. Baştan söyleyelim, eğer kitabı okumamış iseniz, bunun ne işi var burada; diyebilirsiniz. Ancak değinmemiz gereken bir nokta var ki - kitabı okuyanlar içinden kıs kıs gülüyor - kitap, listemizin ilk sırasına, konudan çok farklı bir yönde işlenen; bir yan maddenin kısa başlığından alıyor:
Sineklerin Tanrısı
Jüri Özel Ödülleri
Otomatik Portakal  -  Anthony BurgessKitabı hakkında ''Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...'' diyen Burgess bize pek de fazla kelam bırakmamış. Kitap ilginç ismi kadar kapaklarıyla da ön plana çıkıyor.
Algının Kapıları   -  Aldous Huxley 

İçinde 'hayal mumu' kendiliğinden yanmayanlar için, bu mumu yakmanın yollarını denemiş ünlü bir yaratıcının kaleminden kendi anlığının bilinmeyen bölgelerine, başka yaratıcıların derinliklerine vuran ışık. Adı da aynı ışığın yaratıcı bir yönü..


Kötülük Çiçekleri  -  Charles Baudelarie
Charles Baudelaire tarafından yazılan bu eserin gerek Fransız Edebiyatı'nda, gerekse Dünya Edebiyatı'nda çok önemli bir yeri vardır. İlk olarak 1857'de Fransa'da yayımlanmıştır. İçerdiği melankolik havayı yansıttığı adı ile, mutlaka bu listede görünmeli dedik. 


Not=En başta girdiğimiz yazıyı tekrar girelim:

Hayat garip bir oyundur. Gerçekte bu oyunun bir birincisi olur, bir de yüzlerce kaybedeni..
Ancak biz gerçek hayatın basma kalıp kurallarına boyun eğmek zorunda mıyız?
Neden kural tanımaz olmayalım, neden sadece bir birinciye izin verelim..

Yapacağımız ONKitap listeleri ile, kuralları tanımıyoruz. Bazen yalnız on, bazen yirmi beş ve hatta bazen elli kitap yer alacak listelerimizde.
Ama özel olan bir ONKitap sıralamamız olacak. Bu sitemizin adından gelen, özel bir liste..
Bu sıralamanın da altında Jürilerin pozitif ayrımcılıkları ile yer verdiği diğer kitaplar ve başka bir birincimiz, bir nevi T. olacak.

T.'ye ne anlam yüklerseniz yükleyin artık...
Seçim sizin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder