19 Haziran 2014 Perşembe

En İyi On Fantastik Seri


Sırada, ülkemizde ek fazla rağbet görmeyen ancak İnternet okuyucusunun oldukça fazla ilgilendiği Fantastik Seriler Listemiz var. Elbette ki en iyisi şu, şu şundan daha iyi diyemeyiz ancak kendimize göre bir liste oluşturarak, siz değerli okurların beğenisine sunduk. Arada bilim-kurguya kaçmış eserlerde bulabilirsiniz elbet. Biraz daha geniş yelpazeli bir liste oldu.


10- Ejderha Mızrağı - Tracy Hickman* ve Margaret Weis*Bize kalsa listeye dahil etmeyeceğimiz ancak son anda bir öneri üzerine listeye dahil ettiğimiz bir evren. Aramızda bu evrene adım atan veya ufacık bilgisi olan yok. Ama her fırsatta önümüze çıkan bir evren olduğu için listeye dahil edilmesini bizde uygun gördük.
9   -  Amber Yıllıkları  -  Roger Zelazny


Türkiye'de ilk 3 kitabının birleştirilip basıldığı, böylece toplamda 7 kitap olarak piyasaya çıkan seri, birçokları tarafından bilinmez ancak bu, onun sağlam bir seri olduğu hakkındaki gerçeği arka plana itmiyor. Amber Yıllıkları da listemizde ki serilerden.

8- Otostopçunun Galaksi Rehberi  -  Douglas Adams

Esprili bir o kadar da hiciv dolu diliyle DNA, listelerimize her fırsatta girebiliyor. Tabi bu başarısı kesinlikle tesadüf değil. Eğer alınacak listenizde bu seri varsa diğerlerini unutun ve biran önce bu seriyi edinin.7- Elric Destanı  - Michael Moorcock


Michael Moorcok, ''Tolkiencilik'' oyununu hiçe saymış, yaratılmış-belki de yaratılacak- en özgün seriyi yaratmıştır: Elric. Kaderi yayıncısının ellerinde olan bir seri Elric. Ülkemizde bulup buluşturması zor olan serilerden. Ne diyelim umarız bir sahafta tüm seriyi bulursunuz ya da yayıncısının küllerinden doğmasını umut edersiniz.-altıkırkbeş -


6- Kara Kule  -  Stephen King


Stephen King'in, 'ömrüm boyunca bunun için çalıştığım seri' dediği seri olan Kara Kule, efsanevi yazarın genel oalrak yazdığı alanın dışında bir tarz olmasına rağmen, günümüzde en çok alınıp/okunan serilerden. King, hayal gücünü son demlerine kadar konuşturmuş serisinde.


5- Buz ve Ateşin Şarkısı - George Martin


Son günlerde, dizisinin çıkmasıyla birlikte, maalesef popüler kültürün koca bir parçası oldu bu seri. Tamam dizi çok güzel ancak insanların ağızlarına sakız etmesi..
Bilemiyoruz, üzücü.4- Harry Potter - J.K. Rowling


J.K. Rowling'e milyonlarca dolar aynı zamanda da milyarlarca hayran-meraba Potterhead'ler - kazandıran ''Harry Potter'' serisi, fantastik edebiyatta bir devrimdir. Ne kadar hiçbir edebi özelliğe sahip olmamakla ve cadılık/büyücülük'e özendirdiği düşüncesiyle yasaklamalar ve eylemlerle karşılaşsa da ''Harry Potter'' birçok kişiyi büyütmüş, birçok kişiye de okuma sevgisini aşılamıştır.


3- Kral Katili Güncesi  -  Patrick Rothfuss


Ne denir bilemiyoruz. Seri öyle mükemmel, insanı öyle çok etkiliyor ki; Kvothe'nin kızıl saçlarına vurulup, onun peşinde üniversite yollarına düşme ihtimaliniz oldukça fazla.

2- Vakıf Serisi  - Isaac Asimov
Büyük usta Isaac Asimov'u, ölümünün onikinci yılında, yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan muazzam Galaktik İmparatorluk'un Roma misali yıkılmasıyla çöken karanlık çağlara karşı bir avuç bilim adamının yılmaz mücadelesini anlattığı başyapıtı Vakıf Dizisi, listemizde zirveyi bir sırayla kaçırıyor.

1- Zaman Çarkı  -  Robert JordanŞu seri hakkında gireceğimiz her yorum, emin olun seriye yapılmış bir hakaretten ileri gidemez.. Zira toplam 14 kitap, hepsi bin küsur sayfa.. Robert Jordan, çocuklarını dahi odasına sokmadığını söylüyor bu seriyi yazarken. Günlük, bazen 10-12, ortalama 6-8 saat yazdığını söylüyor. İnanılmaz..
Tabii her şey bununla da sınırlı değil. Zaman Çarkı, hiçbir insan ömrünün görmeye zamanının yetmeyeği derecede serüvenle/felsefeyle dolu.
Adı üzerinde: ' Zaman Çarkı.'


ONKitap Listesinden Sonra, sırada özel kitaplarımız var.T. Yüzüklerin Efendisi  -  J.R.R. Tolkien


Fantastik Edebiyatın Babası..
Tek kelime yeterli aslında onu tanımlamak için. O büyülü dünyayı, aciz bir insan zihninden varolmuş o harika diyarı değil görmek, hayal etmek bile biz okuyucular için bir translasyon hali.. Ruhumuzu kutsallığa, edebi nirvanaya çıkaran bir geçiş kapısıdır: Yüzüklerin Efendisi.
Fantastik Edebiyatın Babasıdır..


Editör Özel Seçim:
Narnia Günlükleri  -  C.S. Lewis
C.S. Lewis, Tolkien'in çağından bir usta. Tolkien kadar takipçisi olmasa da bir çok yazarın esin kaynağı olmayı başarmış bir yazar. Ayrıca Narnia evreniyle ilgili bir inceleme yazısı da yakında blogumuzda.


FANTASTİK DOLU GÜNLER SİZİNLE OLSUN...

Dipnot: Bize Fantastik Resimlerinizin arşivini gönderirseniz, ileride harika bir galeri oluşturabiliriz.
Resimlerinizi bekliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder