5 Haziran 2014 Perşembe

Dünya Kupası Heyecanı!

Dünya Kupasi

Dört yılda bir düzenlenen Dünya'nın en prestijli en heyecanlı futbol turnuvası 12 Haziran'da başlıyor.Eee böylesine önemli bir turnuva hakkında yazı yazmassam vallaha 4 sene içimde kalır bu pişmanlık.Dünya Kupası bana kalırsa Şampiyonlar Ligi falan hepsinden daha zevkli heyecanlı ve önemlidir.Çünkü Dünya Kupası'nın ayrı bir havası var.Ayrı bir heyecanı var.Turnuvada gruplar belli.Tek tek grupları değerlendirip yorumlamak istedim.Baştan belirteyim favori takımım Almanya!Neden mi?Çünkü idolüm Reus ve gurbetçi futbolcularımızın takımı.Neyse bu kadar yeter ve A grubuyla başlayalım.

A Grubu

A grubunda göze çarpan ilk takım ev sahibi Brezilya.Son dönemlerde sessiz kalan Brezilya hazırlık maçlarında bu sene iyi işler yapacağının sinyalini verdi.
Diğer bir ekip Hırvatis'tan ise büyük hedefleri olduğunun sanmıyorum.Bu gruptan çıktıkları taktirde en fazla bir çeyrek final yetecektir onlara.
Meksika benim gözüme hep sessiz küçümsenen ama büyük tehlike yaratan imajı vermiştir.Bunu son zamanlarda başaramamasına rağmen grupta ikincilik için kapışacak ideal takım diye düşünüyorum.
Kamerun milli takımını zaten pek tanımasakta Etoo ve Webo gibi oyuncularla belki tanımış olursunuz.Onlarında çok küçümsenecek kadrosu yok ama bence bu gruptan çıkamayacaklardır.


Bu grup için yorumum ise şöyle
Brezilya
Hırvatistan
Meksika
Kamerun

B Grubu

B grubu sanki ölçülmüş biçilmiş gibi.İspanya ve Hollanda malumunuz birbirleriyle yarışacaklar ve bunlardan biri liderliği diğeri ise ikinciliği alacaktır.Arkalarındaki Şili ve Avustralya'ya pek şans tanımak zor.Şili zaten kadro kalitesi ile Avustralya'ya üstünlük kuracaktır.Ve grubu üçüncü tamamlayacaktır.

İspanya
Hollanda
Şili
Avustralya

C Grubu

C grubunda lider veya büyük takım yok.Herkes kendi denginde.Komşumuz Yunanistan 2004 finalinden bu yana sessizler.Bi ara 2010'da biraz gösterdiler kendilerini ama yeterli olmadı.Pek bir umut vaad etmiyorlar.Fildişi Sahili bu gruptan çıkacak güçte bir takım.Özellikle Yaya Toure kulubünde gösterdiği üstün performansı göstermeli.Takım olarak Avrupa'da oynayan iyi oyunculara sahipler.Eğer iyi motive olur ve performanlarını gösterirlerse gruba liderlik edebilecek bir kadroya sahipler.Japonya ve Kolombiya bir sürpriz yapıp ikinciliğe oynayabilirler.

Fildişi Sahili
Japonya
Kolombiya
Yunanistan

D Grubu

Bana kalorsa bu grup en büyük zevkle izlenecek ölüm grubu diyebileceğimiz bir grup.Son turnuvalarda oldukça iyi performans gösteren Uruguay ekibi bu senede oldukça iddaalı.Fakat bence bu bana kalırsa bekleneni veremeyecekler.Turnuvanın hayal kırıklığı yaratan takımı olacaklar.
İngiltere ise bu sene sanki biraz toparlanmış sistemlerini oturtmuşlar.Önceki turnuvalarda isimleri var kendileri yoktu.Fakat bu yaz bu gruptan çıkacaklarını düşünüyorum.
İtalya ise sessiz favori gibi bir takım.Gruptan çıktıktan sonra performansları yükseliyor ki gruptan çıkacaklar mı o da var.Bence Uruguay ile ikincilik mücadelesi verecekler.
Kosta Rika ise ne siz bana karışın ne ben size karışayım oynayalım bitsin elenelim gidelim misali.Bu grupta pek birşey vaad etmiyorlar.O potansiyele sahip bir takım değiller.

İngiltere
İtalya
Uruguay
Kosta Rika

E Grubu

Bu grupta ben bir kere Honduras'ı sildim.3 takım olarak değerlendirirsek üç takımda bence iddaalı.Ekvador en son İngiltere'yi az kalsın yeniyordu.2-1 önde iken maçı 2-2 tamaladılar.Böyle sürprizler yapabiliyorlar.Bu gruptada 2.lik mücadelesi gösterirler.Fransa kadro olarak çok iyi ama bazen bizi üzebiliyor.Eğer ki beklenen performans gelirse acımasız liderler.İsviçre hazırlık maçlarında ümit verdi oda ikincilik için yarışacaktır.

Fransa
İsviçre
Ekvador
Honduras 

F Grubu

Bu grup bana ilginç ve değişik geldi.Bu gruptaki maçlar bize ayrı bir hava ayrı bir tat verecektir.Arjantin defans olarak kötü ama hücüm olarak iyi takımlar.Kaliteli oyuncuları var.Hücümdaki oyuncular formda.Fakat Arjantin'in tek sorunu takım olamama.Takım olamıyorlar organize olamıyorlar.Bu grupta kesinlikle onları zorlayacak bir takım yok.İlk bakışta kendileri mutlak favori gözüküyor zaten.
Bosna Hersek ise mutlaka motive olmalı ve hataya yer vermemeli.Şartlar sağlandığında ikincilik onlar için kaçınılmaz olabilir.
Nijerya grupta ara ara sürpriz yapmaya kalksada yeterli olmayacaktır.İran ise bu turnuvalara alışkın değil.

Arjantin
Bosna Hersek
İran
Nijerya

G Grubu

Bu grupta ise futbola doyacağız.Buda diğer ölüm grubu bence.Her takım kaliteli her takım güzel futbol oynuyor.
Bu turnuvadaki favori takımım olan Almanya grupta iyi oyun oynarsa kesinlikle birinci gelecektir.Öte yandan onu en çok zorlayacak takımlardan olan Portekiz bu gruptan mutlaka çıkmak zorunda.Çünkü oyuncuları ile bunu hakediyorlar.Ellerinde milli takımdada aynı performansı sunan Ronaldo var.Maçta her an her şey yapabilen yeteneğe sahip Ronaldo.
ABD ise gözüme girdi.Onlarda bu grupta kendilerini ezdirmeyecektir.Gana zateb Afrika futbolunun markalarından biri.Bu grupta açıkçası herşey olabilir.Sıralamayı tahmin etmek zor çünkü bana kalırsa sürpriz olacak bu grupta.Her sonuca açık bir grup.

Almanya
Portekiz
ABD
Gana

H Grubu

Belçika adı ne kadar küçük olursa olsun bu turnuvadaki en elite kadroya sahip takımlardan biri.Organize olabilir ve iyi oyun oynarlarsa bu grupta tartışmasız liderdir.Benim ikinci favori takımımdır bu takım.Cezayir'in ise bu grupta sessiz kalacağını düşünüyorum.Güney Kore ve Rusya ikincilik mücadelesi verecekelerdir fakat kazanan Rusya olacaktır.

Belçika
Rusya
G.Kore
Cezayir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder